• AI Buzz
  • Posts
  • Żyjące mamuty powrócą do żywych dzięki AI

Żyjące mamuty powrócą do żywych dzięki AI

ORAZ: Jak AI może pomóc nam rozwiązać jedną z największych zagadek nauki języków | François Chollet zakłada nowe laboratorium AGI | Microsoft rozszerza dostęp do Copilot o bezpłatny poziom

In partnership with

Hej!

Ten tydzień w świecie AI przynosi fascynujące odkrycia - od ambitnego planu przywrócenia wymarłych mamutów włochatych, po przełomowe zastosowania sztucznej inteligencji w nauce języków obcych.

Szczególną uwagę przykuwa utworzenie nowego laboratorium AGI przez François Cholleta oraz rozszerzenie dostępu do Copilota przez Microsoft, co pokazuje, jak dynamicznie rozwija się ekosystem narzędzi AI dostępnych dla użytkowników.

Zapraszamy do czytania!

💊 W dzisiejszej pigułce:

  • 🦕 Plan przywrócenia mamutów włochatych przy pomocy AI

  • 🤖 Narzędzie AI Dnia

  • 🗣️Jak AI może pomóc nam rozwiązać jedną z największych zagadek nauki języków

  • 🔬   François Chollet zakłada nowe laboratorium AGI

  • 🤖 Microsoft rozszerza dostęp do Copilot o bezpłatny poziom

  • 📷 Zdjęcie dnia wygenerowane przez AI

Czas czytania: 3 minuty

DZISIEJSZE NEWSY

Czy czeka nas nowa wersja Jurassic Park? Tym razem w prawdziwym świecie? Firma biotechnologiczna Colossal Biosciences właśnie pozyskała 200 milionów dolarów nowego finansowania. Ich propozycja jest wystarczająco ekscytująca, by zainteresować każdego inwestora: przywrócenie do życia dawno wymarłych gatunków, takich jak mamut włochaty, tygrys tasmański, a nawet ikoniczny dodo.

Założona w 2021 roku firma Colossal łączy sztuczną inteligencję z biologią obliczeniową i inżynierią genetyczną, by zmierzyć się z jednym z największych wyzwań biologii: drogą od starożytnych genomów do żywych gatunków.

Oto stan obecny:

  • Mamut włochaty: Startup już zsekwencjonował genom mamuta włochatego przy użyciu zaawansowanej technologii CRISPR. Kolejnym krokiem jest zmodyfikowanie słoni azjatyckich genami mamuta, dostosowując je do życia w zimniejszym klimacie.

  • Tygrys tasmański (Tylakin): Zespołowi udało się zmapować genom tylakina i nawet pozyskać zdatne do użycia DNA z zachowanych okazów. Przybliża nas to do klonowania, ale do powstania żywego tygrysa tasmańskiego jeszcze daleka droga.

  • Dodo: Genom dodo został oficjalnie zarejestrowany, a naukowcy zidentyfikowali kluczowe cechy potrzebne do przywrócenia ptaka do życia. Obecnie pracują nad modyfikacją DNA gołębia aby nadać mu cechy charakterystyczne dla dodo.

Czytaj więcejtutaj

🔨 Przewodnik AI

👨‍💻 GAMMA - Prezentacje tworzone w kilka minut przez AI! (Wersja darmowa)

To przyszłość jeżeli chodzi o tworzenie prezentacji.

Z użyciem Gamma zajmie to dosłownie kilka minut podczas których sztuczna inteligencja dokona za nas praktycznie wszystkiego - utworzy treści, zdjęcia i grafiki.

Gamma oferuje nie tylko tworzenie prezentacji, ale również tworzenie stron internetowych.

Wypróbujcie sami w DARMOWEJ wersji 🙂 

Szczegóły poniżej.

An entirely new way to present ideas

Gamma’s AI creates beautiful presentations, websites, and more. No design or coding skills required. Try it free today.

Jak uczymy się nowych języków? To zagadka, która przez stulecia intrygowała językoznawców, ale sztuczna inteligencja może pomóc nam zbliżyć się do ostatecznej odpowiedzi.

Quanta Magazine zbadała ten problem, analizując niedawne badanie dotyczące "niemożliwych" języków — takich, które łamią wszystkie typowe zasady gramatyki i struktury słów. Teoretycznie, modele językowe (LLM) powinny być w stanie przyswajać wymyślone języki równie łatwo jak te stworzone przez ludzi.

Jednak, co intrygujące, badanie wykazało, że tak nie jest: AI miała trudności z opanowaniem sztucznych języków, szczególnie tych najbardziej odbiegających od sposobu, w jaki komunikują się ludzie. Dlaczego? Ponieważ AI jest wzorowana na nas, może preferować naturalne języki, takie jak angielski, ponieważ ma on pewne cechy, które są dla nas bardziej znajome i intuicyjne.

Badanie procesu uczenia się języków przez AI może pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób jesteśmy w stanie uczyć się nowych języków, szczególnie jako dzieci. A w konsekwencji, możemy również być w stanie projektować modele językowe, które lepiej radzą sobie ze złożonymi zadaniami językowymi.

Czytaj więcejtutaj

🔬   François Chollet zakłada nowe laboratorium AGI

François Chollet, znany ze stworzenia narzędzia Keras, które zrewolucjonizowało sposób tworzenia sztucznej inteligencji, właśnie rozpoczął nową przygodę. Po latach pracy w Google postanowił pójść własną drogą i wraz z Mikiem Knoopem (tym samym, który stworzył popularne narzędzie Zapier) otworzył laboratorium o nazwie Ndea.

  • Chollet i jego zespół próbują stworzyć AI w zupełnie inny sposób niż większość firm. Zamiast karmić komputery ogromnymi ilościami danych, chcą nauczyć je myśleć bardziej jak ludzie - elastycznie i efektywnie.

  • Można powiedzieć, że idą pod prąd. Podczas gdy giganci technologiczni stawiają na coraz większe modele AI trenowane na ogromnych zbiorach danych, Ndea twierdzi, że to ślepa uliczka.

  • Mają ambitny plan stworzenia czegoś, co nazywają "fabryką przełomów naukowych". Chcą pomagać w odkrywaniu nowych leków, ale też zajmować się rzeczami, o których nikt jeszcze nie pomyślał.

  • Chollet nie poprzestaje na tym - założył również fundację ARC Prize, która ma sprawdzać, czy sztuczna inteligencja rzeczywiście dorównuje ludziom w różnych zadaniach.

Dlaczego to wszystko jest takie ważne? Chollet to nie przypadkowa postać w świecie AI - to jeden z najbardziej wpływowych ekspertów w tej dziedzinie. Jego nowe podejście może całkowicie zmienić sposób, w jaki tworzymy sztuczną inteligencję. W wyścigu do stworzenia AI dorównującej ludzkim możliwościom bierze udział wiele świetnych zespołów - jest Ndea Cholleta, jest SSI Ilyi Sutskevera i wiele innych. Każdy z nich idzie własną drogą, i kto wie - może właśnie któreś z tych nietypowych podejść doprowadzi do przełomu?

Microsoft wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm, które chcą korzystać ze sztucznej inteligencji, ale niekoniecznie od razu wydawać na to pieniądze.

Firma właśnie pokazała nową wersję Microsoft 365 Copilot.

Co w nim szczególnego?

Możemy korzystać z podstawowych funkcji za darmo, a za bardziej zaawansowane możliwości płacić tylko wtedy, gdy rzeczywiście ich potrzebujemy.

Za darmo mamy całkiem sporo - możemy pogadać z asystentem opartym na najnowszej technologii GPT-4. Pomoże nam przeanalizować dokumenty, poszuka informacji w sieci, a nawet stworzy grafiki czy napisze kod.

Jeśli potrzebujemy czegoś więcej, możemy skorzystać z tzw. "agentów AI". Będzie nas to kosztować cent za jedną wiadomość albo 200 dolarów za pakiet 25 tysięcy wiadomości miesięcznie.

Google również ostatnio rozdaje podobne narzędzia za darmo w ramach Google Workspace.

Dla firm, które chcą mądrze wprowadzić sztuczną inteligencję do codziennej pracy, oferta Microsoftu wygląda naprawdę solidnie. Choć oczywiście konkurencja nie próżnuje i też ma sporo do zaoferowania.

Czytaj więcejtutaj

ZDJĘCIE AI DNIA (WYGENEROWANE PRZEZ 🤖)

Dzieła słynnego Basquiata okiem AI

Do zobaczenia za tydzień!

PS Jeśli uważasz, że ktoś z Twoich znajomych też powinien dostawać takie maile - wyślij mu link → aibuzz.pl | Dzięki!

PS2 Jeśli uważasz, że AI Buzz powinien pokazać się w twojej społeczności, napisz na [email protected] aby porozmawiać o współpracy